Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz

Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz

Elektrik & Elektronik Bilgi Platformu

AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Ses komutu ile çalışan satranç

YazarMesaj
elektronikçi
Forumlu üye
Forumlu üye

Rep Puanı : 68
Tecrübe Puanı : 1

MesajKonu: Ses komutu ile çalışan satranç   Perş. Tem. 09, 2009 11:23 pm

Arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı üzere ses komutları oynanabilen bir satranç tahtası yapmak istiyorum. Kendi düşüncülerimi belirteceğim yanlış yada eksik bulduğunuz kısımlarda yada daha iyi olacağını düşündüğünüz kısımlarda bana yol gösermenizi rica ediyorum.

Pic 16f877 ile bunu yapabileceğimi düşünüyorum. entegre A/D çevirici özelliğe sahip zaten mikrofondan gelen ses dijitale çeviriliyor bu bilgiyi eeprom yada eproma yazıp devre çalıştırıldığında kaydedilen bilgileri gelen bilgilerle karşılaştırıp buna göre çıkış verecek bir program.

Taşların hareket etmesi ise cd romlarda lensi hareket ettiren sistemi görmüşsünüzdür. Motora bağlı bir demir ve demirin üzerinde spiral yollar var ve lens motorun dönüş yönüne göre hareket ediyor. Taşların hareket etmesini basit olarak çizdim düşüncem bu şekilde

Sütunlara ait motor satranç taşını dikeyde satırlara ait motor ise sütunlara ait motoru hareket ettirecek böylece karmaşa olmayacak
sütunlara ait motorun miline bağlı küçük bir mekanizme olacak söylenen taşın altına gittiğinde mekanizme hareket edecek bağlı olan mıknatıs taşın altına gelecek taşı tutacak ve ondan sonra gitmesi gereken kareye gidip mıknatıs mekanizması eski konumuna geri dönüp taşı tutmayı bırakacak benim en büyük sorunumlarından birisi karelerin konumlarını belirlemek onları saptırmadan bulmak.
Kullanıcı profilini gör

Ses komutu ile çalışan satranç
1 sayfadaki 1 sayfası