Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz

Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz

Elektrik & Elektronik Bilgi Platformu

AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

bilgisayardan model araba kontrol etme

YazarMesaj
admin
Admin
Admin

Rep Puanı : 10101606
Tecrübe Puanı : 7

MesajKonu: bilgisayardan model araba kontrol etme   Cuma Tem. 10, 2009 10:16 pm

arkadaşlar ben bu projeyi bi kitaptan okudum bizzat kendim uyguladım ve çok güzel çalıştığına şahit oldum. Size kısa anlatacagım.yapacağımız temel işlem kumanda üzerindeki tuşları bilgisayarın paralel portu üzerinden topraklamak.İlk olarak umandayı dikkatlice sökün.bizi ilgilendiren sağ,sol,ileri,geri butonlarıdır.Temel olarak devreüzerindeki her butona basıldığı zama,devre topraklanıyor.Yani her butonun bir ucu toprağa(-) gidiyor.(Bu joistikli kumandalarda da aynıdır)Bunu en iyi anlamak için ölçü aletini bi probunun pilin eksi ucuna diğerini buton veya joistiğin ortak ucuna değdirin.eğer ölçü aleti kısa devre var diye ötüyorsa kumanda bizim yapcağımız işleme uyumlu demektir.Bu durumda her butonun bir ucu toprağa bağlı olduğunu anlayacaksınız.bizim yapcağımız işlem ise devreyi topraklamak için taransistör kullanmaktır.bunun için transistörlerle uğraşmak yerine ben bitane ULN 2003 enteğresi kullandım.ULN2003 enteğresi içerisinde 7 adet NPN transistör ve dahili diyot barındırmaktadır.Devre bağlantı şeması altta şemadanda anlaşılacağı gibi enteğrenin 3,4,5,6 numaralı pinlere paralel portun DATA pilerinden gelen 5 voltluk lojik voltaj uygulayacağız.Bu sayede,örneğin 3 numaralı pine 5voltluk değeri uyguladığımız zaman 14 numaralı pin toprak olacaktır.Aynı şekilde,sırayla 4 için 13,5 için 12,6 için ise 11 numaralı pinler toprak olacaktır Burada dikkat etmemiz gerken paralel portun toprağıyla kumanda devresinin toprağını birleştirmek.Kumanda içerisinde gerekli bağlantıları yaptıktan sonra kumandanın alt kapağını kapatın.İsterseniz ULN 2003 enteğresini kumandanın içine sokabilirsiniz hatta bir konnektör bile koyabilirsiniz.İşin o tarafı sizi yaratıcılığınıza kalmış.Tabi bide bunun bilgisayar yazılımı var,yazılımada her tuşun durumunu ve paralel port çıkışlarını durumunu görebilirsiniz arkadaşlar burda dikkat etmemiz gereken paralel portun adresini yanlış yazmamaktır paralel portun adresini öğrenmek için bilgisayarım>denetim masası>Sistem>Donanım>Aygıt yöneticisi orada Bağlantı noktaları(COM ve LPT) yazan yere çift tıklayıp altta ECP Yazıcı Bağlantı Noktası(LPT) yazan yere çift tıklayıp açılan pencerede kaynaklar a tıklayacagız oradaki kutucukta en başta G/Ç aralığı 0378-037F yazan yerde 0378 bizim paralel portumuzun adresi oluyor bu adresi yazılımda paralel portun adresi yazan yere yazıp ayarla dememiz gereki aksi taktirde bilgisayar paralel porta komut göndermeyecektir.Programı indirdikten sonra programın çalışması için kalsörün içinden çıkan INPOUT32.DLL adlı dosyayı bilgisayarım>yereldisk c>windows >system32 klasörünün içine kopyalayınız yazılım indirme linki aşagıda her türlü soru ve görüşleriniz için cevap yazmanız yeterli şimdiden kolay gelsin
Kullanıcı profilini gör http://www.mesutbulutakvaryum.forumdizini.com

bilgisayardan model araba kontrol etme
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» DeV GTa HiLeLeRi PaYLaŞıMı[DragonPLTN][Mr:OFAnGeL]