Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz
Türkiyenin enerji aldığı-verdiği ülkeler Uyeols10
Türkiyenin enerji aldığı-verdiği ülkeler Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Elektrik & Elektronik Bilgi Platformu

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Türkiyenin enerji aldığı-verdiği ülkeler

YazarMesaj
Tesla19
Forumlu üye
Forumlu üye
Tesla19

Rep Puanı : 88
Tecrübe Puanı : 0

Türkiyenin enerji aldığı-verdiği ülkeler Empty
MesajKonu: Türkiyenin enerji aldığı-verdiği ülkeler   Türkiyenin enerji aldığı-verdiği ülkeler I_icon_minitimePtsi Tem. 13, 2009 6:17 pm

Türkiye – Azerbaycan

Aralık (TüRKİYE) – Sederek (NAHÇIVAN) arasında 34,5 kV 10 MW taşıma kapasiteli ve Iğdır (TüRKİYE) – Babek (NAHÇIVAN) arasında 154 kV, çift devre, 10MW taşıma kapasiteli enerji iletim hattı mevcuttur.

Nahçıvan’ a bölge yük koşullarına bağlı olarak 30-40 MW güç ile ayda 25-30 Milyon kWh elektrik enerjisi verilmekte olup 1999 yılı içinde 285.3 Milyon kWh enerji ihraç edilmiştir.

Türkiye – Ermenistan

Kars (TüRKİYE) – Leninakan (ERMENİSTAN) arasında 220 kV, 300 MW taşıma kapasitesine sahip bir enerji iletim mevcuttur. Ancak bu güne kadar bu hat üzerinden enerji alış verişi yapılmamıştır.

Türkiye – Gürcistan

Hopa (TüRKİYE) ile Batum (GüRCİSTAN) arasında 220 kV, 300 MW taşıma kapasitesine sahip bir enerji iletim hattı mevcuttur. Bu hat başlangıçta, ülkemizdeki izole bir bölgeyi beslemiş, daha sonraki yıllarda ise Türkiye ‘den Gürcistan ‘a enerji transferinde kullanılmıştır.

9.4.1999 tarihli kontrat uyarınca Gürcistan iletim sistemi üzerinden maksimum 10 MW güçle ayda ortalama 45 Milyon kWh enerji transferi yapılmaktadır.

Türkiye – Bulgaristan

Babaeski (TüRKİYE) – Dimodichev (BULGARİSTAN) arasında 400 kV, 500 MW taşıma kapasitesine sahip bir enerji iletim hattı mevcuttur. 1986 yılı sonuna kadar Trakya bölgemizi izole olarak besleyen bu hat, daha sonraki yıllarda Bulgaristan‘da izole bir bölgeyi beslemek için, Bulgaristan üzerinden Romanya’ya, Bulgaristan ve Eski Yugoslavya üzerinden Arnavutluk’a enerji transferi için kullanılmıştır.

Türkiye ve Bulgaristan hükümetleri arasında 4 Kasım 1998 tarihinde Ankara’da imzalanan “Enerji ve Altyapı Alanlarında İşbirliği Anlaşması” ve ilgili “ Protokol “ uyarınca, TEAş ve Bulgaristan Ulusal Elektrik şirketi (NEK_EAD) arasında 15.05.1999 tarihinde imzalanan “ Uzun Dönem Sözleşme ” ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye 1999-2008 yılları arasında toplam 33.7 Milyar kWh lik enerji ithalatı yapılmıştır.

Türkiye – Suriye

Çağ – Çağ (TüRKİYE) – Kamışlı (SURİYE) arasında 66 kV 40 MW taşıma kapasiteli bir hat mevcuttur. Ancak bugüne kadar bu hat üzerinde enerji alışverişi yapılmamıştır. Beş ülke (Mısır, ürdün, Irak, Suriye, Türkiye) Enterkonneksiyonu Projesi kapsamında öngörülen 400 kV enerji iletim hattının Türkiye tarafındaki bölümü tamamlanmıştır.

Türkiye – Irak

PS3 (TüRKİYE) – Zakho (IRAK) arasında 500 MW taşıma kapasiteli 400 kV hat tesis edilmiş olup, 154 kV’ la çalıştırılmaya hazır durumdadır. Bu hattan 1995 yılında insani yardım kapsamında Kuzey Irak’a 22.9 Milyon kWh elektrik enerjisi verilmiştir. Beş ülke Enterkonneksiyonu Projesi kapsamında 400 kV enerji iletim hattının her iki ülkede de devamının yapılması öngörülmektedir.

Türkiye – İran

Doğu Beyazıt (TüRKİYE) – Bazargan (İRAN) arasında 154 kV , 100 MW taşıma kapasiteli bir enerji iletim hattı mevcuttur. Bu kapasite Bazargan’ da mevcut 50 MVA trafo kapasite ile İran elektrik kuruluşu TAVANIR ile imzalanan sözleşme uyarınca İran’ dan Türkiye‘ye 40 MW güçle ayda 25 %10 Milyon kWh elektrik enerjisi alınmaktadır. Ayrıca Türkiye ile İran arasında 400 kV luk bağlantı için de çalışmalar sürdürülmektedir.

Türkiyenin enerji aldığı-verdiği ülkeler
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AYDINLATMADA ve EV ALETLERİNDE YAPILAN ENERJİ TASARRUFU
» Enerji İletiminde Kullanılan Direk Çeşitleri
» Hidroelektrik enerji
» enerji tasarrufu
» Enerji Seviyeleri ve Bant Yapıları