Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz


Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz

Elektrik & Elektronik Bilgi Platformu
 
AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Yüksek Gerilim sigortaları

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
edisonaydın
Forumlu üye
Forumlu üye
avatar

Mesaj Sayısı : 41
Rep Puanı : 136
Tecrübe Puanı : 6
Kayıt tarihi : 13/07/09

MesajKonu: Yüksek Gerilim sigortaları   Ptsi Tem. 13, 2009 9:21 pm

Sigorta akım devresine seri olarak bağlanan veakım belirli bir değeri aştığı zaman eriyerek devreyi kesen koruyucu bir aygıttır.
OG sigortalarının çeşitli tipleri olmaklabirlikte, daha güvenli ve ekonomik
olduklarından akım sınırlayıcı tipleri ülkemizdeve yabancı ülkelerde tercih edilmektedir. Bu tipler tamamen kapalı bir sistemde sessiz çalışır.Fonksiyonunu yerine getirirken dışarıya alev veya gaz taşması olmaz. Bu nedenle filtre,alev hücresi, özel ventil vs. gibi ek cihazlar gerektirmez.
Bu tür yüksek kesme kapasiteli sigortalar, OG salt tesislerinin kısa devre korumaları için kullanılır. Transformatör, kondansatör,motor, kablo çıkışları veya voltaj transformatörlerinin önüne yerleştirildiklerizaman üstün kesme nitelikleriyle yüksek arıza akımlarının doğuracağı ısı ve diğer kötüetkilere karşı koruyucu görevi yapar. OG salt tesislerini kısa devre arıza akımlarınakarşı en mükemmel ve en ekonomik olarak koruma, sigorta ile mümkündür.Sigortalar, aşırı yük koruması için uygun bir cihaz değildir; çünkü ancak Imin (asgari açma akımı) değerinin üzerindeki sahada emniyetle çalışır. Bir başka deyişle, In (anma akım) değeri ile Imin değeri arasındakisahada emin bir açma yapamaz ve bazı hallerde sigortatahrip olabilir. Kullanılan akım hattının özellikleri ve sigortanın kontrüksiyonuna tabiolarak Imin değişir. Şüphesiz, güvenle kullanma sahasının genişlemesi büyük bir avantajdır.Bu nedenle Imin mümkün olduğu kadar küçük olmalıdır.
Sigortanın, In anma akımı ile Imin asgari açma değerleri arasında yüklenmesi
kaçınılmaz bir zorunluluk ise bu durumda özeltermik korumalı sigorta ile donatılmış yük ayırıcısı kullanılması tavsiye edilir. Busayede, sigorta içinde oluşan yüksek ısı porselen gövdenin termik olarak dayanabileceği en sonnoktaya erişmeden, termik sistem çalışarak çarpma pimi kurtulur ve yük ayırıcının üçkutuplu açmasını sağlar. Bu sayede riskli saha önemli ölçüde daraltılmış olur.

YG Sigortaları Yapısı
İç eleman gövdesi yıldız kesitindedir. Bununüzerine titizlikle sarılan erime telleri
gövde boyunca tamamen birbirinin aynı pek çokhücrecik oluşturur. Her hücrecikteki tel kesit ve boyları kesinlikle aynıdır. Böylece akımhattı boyunca birçok kısmi ark oluşur, ısıenerjisi eşit olarak tüm sigorta boyunca dağıtılırve daha yüksek kesme performansınaerişilmiş olunur.
Sigorta erime hattı olarak bugün için idealolan, yüksek saflıkta ve hassas ölçülerde
gümüş tel veya band kullanılmıştır. Bunlar, heriki uçtaki bakır temas parçalarına noktakaynağı ile tutturulmuştur. Bu iç eleman, arksöndürme ortamı olarak çok temiz ve belirli tane büyüklüğünde nemsiz kuvartz kumu ile iyiceyataklanmıştır.
Dış gövdeyi oluşturan boru, kesin olarak yüksekhararete dayanıklı, yanmayan,
tutuşmayan izole edilmiş malzemeden olmalıdır.Özellikle, hariçte kullanılacak sigortalar bu niteliklerine ilave olarak atmosferik şartlaradayanıklı, su veya rutubet emme özelliği sıfır, atmosferdeki korozyon unsurlarına; tuzlara,asitli veya alkalik gazlara, buhara karşı dayanıklıolmalıdır.
Bir arızayı takiben sigorta attıktan sonra,sigorta gövdesi, iki ucu arasında gereken
izolasyonu temin edecektir. Bu bakımdan kurudave yağmurda gerekli izolasyon seviyesini temin etmelidir. Sayılan özellikler düşünülürse,bugün için mümkün en ideal malzeme içi ve dışı sırlı, kaliteli elektroporselendir.
Oluşacak yüksek basınç ve ısıya dayanıklılık bakımındanporselen borular C 130 IEC 672'ye uygun veya daha üstün evsafta olmalıdır.Ayrıca ürünlerde, çaptaki kaçınılmaz ovalliği giderecek ve metal başlık çapına hassasuyum sağlayacak tarzda uçları taşlanmış porselen boru kullanılmaktadır. Her iki uçtakimetal başlıklar 1,0-1,2 mmelektrolitik bakırdan presle imal edilmiş olup oksidasyonakarşı nikel veya gümüş (4-6 mikron) kaplıdır. Başlıklar silikon bir conta kullanılarak presaltında sıvama yolu ile porselen boruya sabitlenmiştir. İç gövde akım hattındaki metalparçalar elektrolitik bakırdan imal edilmiş ve İn değerine bağlı olarak ya gümüş kaplı veya yağdanarındırılmış çıplak bakırdır. Gerek akım geçirgenliğinin mükemmeliyeti ve gereksesigorta karakterine etkisi bakımından gümüş tel ve bandlar metal aksama punto kaynağı iletutturulmuştur. İç gövde, dış gövdeye presle ve punto kaynağı ile monte edilmiştir. Sigortanın her iki uçtaki kapakları ve optikfanus yüksek ısıya dayanıklı silikon contalama ve pres sıvama yöntemi ile monteedilmiştir. Böylece mekanik dayanıklılık ve su sızdırmazlık özellikleri mükemmelleştirilmiştir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Yüksek Gerilim sigortaları
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz :: Elektrik Bölümü-
Buraya geçin: