Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz


Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz

Elektrik & Elektronik Bilgi Platformu
 
AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 RFID Nedir ? Hakkında detaylı bilgiler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
admin
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 560
Rep Puanı : 10101606
Tecrübe Puanı : 7
Kayıt tarihi : 05/07/09
Yaş : 29
Nerden : İzmir

MesajKonu: RFID Nedir ? Hakkında detaylı bilgiler   Cuma Tem. 24, 2009 9:22 pm

RFID Nedir ?

Açılımı ( Radio Frequency Identification Tag )’dır. RFID farklı malzemelerin ,
otomatik tanımlanmasında radyo dalgalarını kullanan teknolojilere verilen addır. (Jones, Clarke- Hill, Shears, Comfort ve Hillier 2004).

RFID teknolojisi yeni bir kodlama sistemi için temel oluşturmakta bunun anında işletmelerin tedarik zincirlerini kontrol etmelerinde, karşılarına çıkan problemleri çözmede yardımcı olmaktadır ve tedarik zincirinde bilgi eksikliği nedeni ile oluşan problemlerin çözümünde kullanılmaktadır (Smith 2005; Angeles 2005)

RFID’in tarihçesi

incelendiğinde ilk kullanımın 1926 yılında ve askeri amaçlı olduğu görülmektedir. İngiltere 2.Dünya Savaşı esnasında RFID’den düşman ve müttefik
uçakların belirlenmesinde faydalanmıştır. RFID’in ilk ticari kullanımı ise 1984 yılında General Motors tarafından gerçekleştirilmiştir. General Motors
otomobillerin gövdelerine yerleştirdiği RFID etiketlerle her gövdede doğru ekipmanların kullanıldığını kontrol etmeyi amaçlamaktaydı. Günümüzde ise RFID artık birçok sektörde kullanılmaktadır. (Juban, Wyld 2004).

Tesco’nun Bilgi yöneticisi olan Colin Cobain’e göre “20 yıl önce, barkod teknolojisi müşterilerin alışveriş alışkanlıklarında önemli değişikliklere neden olmuştur. Barkod elde edilebirliği ve fiyatların belirlenmesinde doğruluğu sağlamış, sonuç olarak etkinliğin artması fiyatların düşmesini sağlamıştır. Barkod çalışanlar açısından'da önemli avantajlar sağlamış, ve çalışanların müşterileriyle daha fazla ilgilenmesini sağlamıştır. RFID ise gelecek 5-10 yıldaki en önemli değişim olarak görülmekte ve perakendeciliğin geleceği ile ilgili önemli ipuçları vermektedir” (Food Logistics, January/February 2005).

Bununla birlikte, RFID ile ilgili yatırım yapmak isteyenlerin RFID ile ilgili kazanımlarını çok iyi araştırmalarının gerekliliği üzerinde durulmaktadır.

Tedarik zincirindeki herkesin kendileri ile ilgili değerleri görme zorunluluklarının
ve RFID’inin tedarik zincirindeki etkisinin tedarik zincirindeki tüm paydaşların RFID’yi uygulamasına önemli ölçüde bağlı olduğunun altı çizilmekte ve
RFID ile ilgili bir keşif süreci yaşandığı (Chau 2004) ve RFID tabanlı bir sistemi uygulamanın bir bilim olduğu kadar aynı zamanda bir sanat olduğu belirtilmektedir (Eckfeldt 2005).

RFID VE ALTYAPI GEREKSİNİMLERİ

Bir RFID sisteminin kurulması için farklı yazılım ve donanım gereksinimi bulunmaktadır. RFID için gerekli olan donanımlar RFID etiketleri, RFID
okuyucuları, frekanslar ve standartlar olarak açıklanmaktadır. Bunun yanında yazılım olarak ise arayüzler gerekmektedir (Pine 2005)


DONANIM

RFID sistemlerin en önemli bileşenlerinden biri etiketlerdir. En basit anlamıyla etiket içinde anteni olan bir mikroçiptir. Etiketler etiketin kullandığı güç kaynağına bağlı olarak aktif ve pasif etiketler olarak adlandırılırlar. Bunun yanında günümüzde iki etiket türünün bazı özelliklerini içeren yarı-pasif
etiketlerde kullanılmaktadır. Tablo 1’de RFID de kullanılan etiketlerin özellikleri açıklanmaktadır.Okuyucular ise etiketleri dış dünyaya bağlamaktadır. Okuyucu ile okunabilir/yazılabilir etiketler arasında çift yönlü iletişim söz konusudur.
Okuyucular elde ve sabit olmak üzere iki türde olmasına rağmen iki okuyucu türü de aynı bileşenleri içermektedir. Tüm okuyucularda okumayı gerçekleştiren bir bölüm ve anten bulunmaktadır. Anten sinyali alır/gönderirken okuyucu sinyali oluşturur ve etiketler tarafından gönderilen sinyali çözer.


FREKANSLAR

RFID’ler düşük (100-500 kHz), yüksek (10-15 mHz) ve çok yüksek (0,9-5 gHz) olmak üzere 3 radyo frekansı bandında yayın gönderebilmektedir. Düşük frekanslarda kullanılan uygulamalara örnek olarak hayvanların izlenmesi örnek verilebilir. Düşük frekansların en önemli dezavantajı düşük veri okuma hızıdır. Düşük veri okuma hızının en önemli dezavantajı ise aynı anda bir çok malzemenin okunmasıyla ilgili zorluktur. Yüksek frekansın en önemli avantajı ise global olarak geçerli olmasıdır. Yüksek frekansdaki en yaygın uygulamalar ise ulaştırmada kullanılan akıllı kartlardır. Çok yüksek frekansda ise etiketler
dalgaların karışmasına karşı hassas olup, sıvı ve metallerin yanında en az etkin olan dalga türüdür.

STANDARTLAR

RFID teknolojisinin yaygınlaşmaması ile ilgili en önemli nedenlerden biri standartların tam olarak geçerlilik kazanmamış olmasıdır. MIT(Massachusetts Institute of Technology)’de bulunan AutoID Center’da EPC olarak adlandırılan RFID teknolojisine yönelik standartlarla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bunun yanında AutoID Center’in başkanlığında ve dünyanın önde gelen 5 araştırma üniversitesinin işbirliğiyle EPCGlobal Projesi başlatılmıştır. Projede global olarak geçerli olması amaçlanan standardın tedarik zincirindeki her malzemenin bulunduğu yer, tarih ve sayısı ile ilgili otomatik ve doğru belirlemenin sağlanması amaçlanmaktaydı (Angeles 2005).

_________________
Güncel Teknoloji Bilgi Platformu Yönetimi


Fikirler Elektrik Akımı Gibidir, Birbirini Tutuşturur... Cool

*** www.elektrobilgi.yetkin-forum.com ***
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.mesutbulutakvaryum.forumdizini.com
 
RFID Nedir ? Hakkında detaylı bilgiler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 1.Hidrokinezi Nedir?
» Bugün Sizi Anlatan Söz Nedir? :)
» Mod, medyan
» Staj başlatma Hakkında
» Astral seyahat hakkında...(Soru cevap )

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz :: Elektronik Bölümü-
Buraya geçin: