Güncel Teknoloji Bilgi Platformunuz
GPR Yeraltı Radarı Uyeols10
GPR Yeraltı Radarı Uyeols10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Elektrik & Elektronik Bilgi Platformu

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

GPR Yeraltı Radarı

YazarMesaj
admin
Admin
Admin
admin

Rep Puanı : 10101606
Tecrübe Puanı : 7

GPR Yeraltı Radarı Empty
MesajKonu: GPR Yeraltı Radarı   GPR Yeraltı Radarı I_icon_minitimeCuma Tem. 24, 2009 9:46 pm

GPR Nedir ?

Yeraltı Radarı ya da genel adıyla GPR (Ground Penetrating Radar), yeraltının sığ tabakalarının (ilk 0-40 metre) araştırılmasında kullanılan jeofizik bilimi tabanlı bir ölçüm cihazıdır. Daha ayrıntılı teknik bilgiyi burdan okuyun.

Bu teknolojinin farklı kullanım alanlarının'da olduğunu belirtmek istiyorum yukarıda ( Wikipedia'da linki ,GPR ) ayrıntıları okuduğunuz gibi aşağıda gördüğünüz kullanım alanları açıklayıcı.

• Yer araştırmaları: Yol, havaalanı, baraj, su kanalı, santral, yerleşim alanı yer araştırmaları,
  • Tünel Araştırmaları: Demiryolu, karayolu, su tünelleri, tüp geçitler, maden galerisi araştırmaları,
  • Yapı Araştırmaları: Tavan, taban ve duvarların incelenmesi, restorasyon amaçlı araştırmalar,
  • Arkeojeofizik Araştırmaları: Antik şehir, tapınak, mezar, duvar, temel, dehliz ve benzeri tarihi kalıntıların bulunması,
  • Endüstriyel atık, sızıntı ve çevre kirlenmesinin araştırılması: Eski veya kaydı bulunmayan endüstriyel atık alanlarının bulunması, fabrika, akaryakıt istasyonu, su yolu vb. kaçak ve sızıntılarının belirlenmesi, çöp boşaltım alanlarının yer araştırmaları,
  • Eski veya kaydı bulunmayan şehir altyapılarının araştırılması: Eski kanalizasyon, su yolu, kanal, boru, sığınak, elektrik ve telefon hatlarının bulunması,
  • Adli ve Adli Tıp: Cezaevi firar tünellerinin tespiti, ceset ve toplu mezarların yerlerinin bulunması,
  • Yeryüzü ve galerilerde maden Araştırmaları: Yüzeye yakın (40 metreye kadar) madenlerin aranması ve rezerv geliştirme, galeri sürülerek yapılan maden (kömür) araştırmaları, göçük ve maden kazalarında ilk yardım amaçlı çalışmalar.
Evet burda DSP teknolojisinden faydalanarak GPR üzerine çalışma yapılamazmı ? cevap, yapılır . Peki arkadaşlar engel nedir ? bu sorunun zor olduğunu anlıyorum fakat çok yüksek fiyatlara ithal edilen bu ürünlerin pazarının ölümsüz olduğu gibide ciddi bir şekilde üretimine inanmaktayım.

Konu hakkında birikimi olan arkadaşlarımızın yorumlarına açık bir şekilde ihtiyacım var ve daha detaylı bir bilgiyi paylaşım içinde olacak arkadaşlar çıktıkça hemen yazacağım.
http://www.mesutbulutakvaryum.forumdizini.com

GPR Yeraltı Radarı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» GPR Yeraltı Radarı